postheadericon Bosch DDB180-02 18-Volt Lithium-Ion Cordless Drill/Driver
Save On Bosch DDB180-02 18-Volt Lithium-Ion Cordless Drill/Driver On Sale
Bosch DDB180-02 18-Volt Lithium-Ion Cordless Drill/Driver
  • Compact drill/driver weighs just 3 pounds--helps you work for hours with less fatigue
  • Features 0-400/0-1,300 RPM and 400 in./lbs. of torque
  • Works with both Slim Pack and Fat Pack batteries (two 18-volt Slim Pack batteries included)
  • 15-position clutch settings for precise driving applications
  • Integrated LED light is great for dark or enclosed areas
Includes 18V Compact 3/8-in Cordless Drill/Driver - DDB180-02, (2) 18V Lithium-Ion SlimPack Batteries - BAT609, 45-Minute Lithium-Ion Battery Fast Charger - BC630, Double-Sided Philips Drive Bit, Storage Clip, Hard Carrying Case
Bosch DDB180-02
Weighing just 3 pounds, the compact, lightweight DDB180-02 provides least amount of user fatigue.
Flexible Power System
The DDB180-02 Drill/Driver
At a Glance:
  • 18-volt lithium-ion Slim Pack batteries for long-lasting performance.
  • Up to 1,300 RPM and 400 inch/pounds of torque.
  • 15 clutch settings and a variable-speed trigger for versatility.
  • 3/8-inch keyless chuck.
Fast Speeds, High Torque, and Durable Construction for Reliable Results
The DDB180-02 works at two speeds--400 RPM and 1,300 RPM--and provides 400 inch/pounds of torque, which is enough to drive most common fasteners and drill bits. Durashield housing, unibody construction, and a steel-reinforced collar help you withstand real-world conditions, like temperature extremes, rain, dirt, debris, and drops.