postheadericon Hitachi DS12DVF3 12-Volt Ni-Cad 3/8-Inch Cordless Drill/Driver Kit
Best Cheap Hitachi DS12DVF3 12-Volt Ni-Cad 3/8-Inch Cordless Drill/Driver Kit On Sale
Hitachi DS12DVF3 12-Volt Ni-Cad 3/8-Inch Cordless Drill/Driver Kit
you looking for low price Hitachi DS12DVF3 12-Volt Ni-Cad 3/8-Inch Cordless Drill/Driver Kit?
Now the prices down even more urgent look at all the other check prices before the end of time.
Compact and comfortable best describe this 12V drill from Hitachi that delivers 230 in./lb. of torque while weighing only 3.3 lb. The RPM range on this tool is 0 to 350 in low speed and 1 to 1050 in high speed with a 22 stage torque adjustable clutch. Soft grip handle and convenient belt hook keep the drill comfortable and convenient. This tool comes with 2 batteries, charger, bit set, flashlight, and carrying case.
  • Class leading 230 in./lbs of torque to power through the toughest jobs
  • Convenient 5-position belt hook features an integrated bit holder
  • Includes drill, flashlight, two 1.4Ah batteries, quick charger, carrying case and driver bit
  • Compact and lightweight-only 7.5 inches in length and 3.3 pounds; 5-year warranty
DS12DVF3 Driver Drill Kit
Tool Specifications
Chuck Size3/8-inch
Drilling Capacity - Wood1-inch
Max Torque230-inches/lbs
No-Load Speed0-350, 0-1,050 RPM
Clutch Stages22
Tool Length7.75-inches
Tool Weight3.3 lbs
Bit Holders2
Battery Capacity1.4 Ah
Charger - Volts Accepted9.6 - 18 V
Charging Time30 min
Kit includes high-quality flashlight, battery charger, and seven-piece bit set.
View larger.
Powers Through the Toughest Jobs with Precision
The DS12DVF3 Driver Drill offers class-leading maximum torque of 230 in/lbs, so you can power through wood up to one inch thick. And two-speed transmission is controlled by a one-touch speed knob that lets you choose the right setting for your job--either 0-350 RPM or 0-1,050 RPM.